DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

KTO JĘZYK POLSKI ZNA, TEN W ŻYCIU SOBIE RADĘ DA!

21 lutego nasza szkoła  obchodziła MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO.

Klasy I A i I B  odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie. Dzieci wraz z wychowawcami uczestniczyły w spotkaniu z pisarką Panią Bogumiłą Tutajewicz pod hasłem „Wróbel Alo, czajka Majka i turystyczna bajka” połączonym ze zwiedzaniem biblioteki.
Uczniowie z klas starszych wzięli udział w lekcji multimedialnej, gdzie mogli zapoznać się z „Błyskawicznymi dziejami polszczyzny” -  animowaną historią języka polskiego. Dynamiczny filmik z Wojciechem Malajkatem w roli lektora bardzo zainteresował zebranych, podobnie jak wideoblog „Instrukcja obsługi języka polskiego”, w którym uczniowie jednej ze szkół uczą innych poprzez krótkie wykłady. W klasach IV a i V a odbyły się konkursy recytatorskie.

Dzieci objęte opieką świetlicową również włączyły się do upamiętnienia tego Święta w naszej szkole, uczestnicząc aktywnie  w różnego rodzaju  zabawach w ramach zajęć z „ TRESURY PIÓRA”.

Za organizację tego dnia odpowiedzialne były: Pani Maria Piętak oraz Pani Ewa Cwajna.

Przypomnijmy, dlaczego ten dzień jest tak ważny.

"Dzień Języka Ojczystego ma zwracać uwagę na wagę zachowania różnorodności językowej świata, ponieważ wymieranie języków przybrało niepokojące tempo. Co dwa, trzy tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a razem z nim związane z nim bogactwo kulturowe. Można powiedzieć, że żyjemy w epoce wielkiego wymierania języków - spośród 7 tys. języków będących obecnie w użyciu, 2680, czyli ponad połowa, jest zagrożonych obumarciem. Skala zanikania języków jest bardzo niepokojąca…” UNICEF szacuje, że procesy wymierania języków mają bezpośredni wpływ na życie 370 milionów ludzi tworzących społeczności rdzenne, które istnieją w 90 krajach i reprezentują 5 tysięcy odrębnych lokalnych kultur.

UNESCO opracowało "Atlas języków zagrożonych", gdzie można znaleźć dane na temat 3 tys. języków. Polszczyzna jest jednym z 25 najpopularniejszych języków na świecie, posługuje się nią ponad 40 mln ludzi w Polsce i poza jej granicami.