Wycieczka do Planetarium

18 uczniów klas pierwszych i 8 uczniów klas trzecich we wtorek (15 listopada 2016 r.) pod kierownictwem Pani Krężel  zamiast lekcji w szkole wybrało edukację w innym miejscu. Za cel obrali Planetarium. Wpierw zaglądnęli do obserwatorium astronomicznego, gdzie był ogromny przyrząd. To największy w Polsce refraktor, czyli luneta soczewkowa.

Jednym pstryknięciem udało im się zatrzymać Ziemię… albo sprawić, by to luneta się sama obracała (tak, ruch był słabo widoczny, bo na obrót o 360° potrzeba 24 h). Następnie udali się do sali, w której oprócz foteli, w których wygodnie usiedli stało następne urządzenie o nazwie Planetarium. Dzięki niemu na kopule, która stanowi ekran sztucznego nieba, został odtworzony wygląd nieba w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Przez dwie lekcje pt. „Cztery pory roku” prowadzący przenosił nas w czasie i przestrzeni. Opowiadał o elementach sfery niebieskiej, przywoływał mitologię (np. o Kasjopei, Cefeuszu i ich córce Andromedzie) lub historię (o warkoczu Bereniki), by wyjaśnić nawy gwiazdozbiorów, pokazywał różne gwiazdozbiory i ich rysunki. Jasne stały się także konsekwencje ruchu obrotowego Ziemi (odtąd równonocy nie będziemy mylić z przesileniem) oraz konsekwencje ruchu obiegowego Ziemi. Prowadzący, w ramach męskiej solidarności, sprzedał pomysł chłopakom, jak zdobyć serce wybranki: sprawić jej biżuterię z meteorytu. W konsternację wprawiła nas tylko cena: 80$ za… 1 gram.